Mesečni arhiv: februar 2025

Program spodbujanja družinskega branja v vrtcu

TEMATSKE KNJIŽICE

Namen programa
Spodbujanje branja v vrtcu je ključno, saj razvija otrokovo besedišče, domišljijo in ljubezen do knjig, kar vpliva na uspešnost pri kasnejšem učenju. Z zgodnjim stikom s knjigami otroci pridobijo osnovne predbralne spretnosti, ki so temelj za tekoče branje in razumevanje besedil v šoli.

V sodobnem času se vedno pogosteje srečujemo z vprašanjem, kako otroke pritegniti k branju in jih spodbuditi k oblikovanju bralnih navad, ki bodo imele dolgoročen vpliv na njihov razvoj. Program, ki ga izvajamo v skupini predšolskih otrok, temelji na pripravljanju tematskih knjižic, ki so povezane s skupino, krajem, kjer otroci bivajo, in različnimi temami, ki jih obravnavamo v vrtcu. Program  spodbuja otroško radovednost, raziskovanje in razvoj bralnih navad.

Družinsko branje ima ključno vlogo pri razvoju otrokovega besedišča, domišljije, koncentracije in socialnih veščin. Skupno branje povezuje družinske člane ter ustvarja prijetne rituale, ki pozitivno vplivajo na otrokovo emocionalno varnost in kasnejši odnos do branja in učenja.

Ciljna skupina
Program je namenjen predšolskim otrokom ter njihovim družinam. Posredno nagovarja starše, saj jih spodbuja k aktivni vključenosti v otrokovo bralno izkušnjo.

Potek programa
Glavna usmeritev programa je priprava tematskih knjižic, ki jih  ustvarjamo v povezavi z aktualnimi projekti in dejavnostmi v vrtcu. Knjižice vključujejo zgodbe, povezane s skupino in krajem, kjer otroci bivajo, pogosto pa vsebujejo tudi različne naloge: uganke in zemljevide, s pomočjo katerih otroci raziskujejo okolico in odkrivajo skriti zaklad… Tak način branja povezuje otrokov vsakdan s pripovedjo in mu omogoča aktivno vlogo v zgodbi.

Posebnost knjižic je, da so prilagojene otrokom – uporabljena so imena otrok in lokalne značilnosti, ilustracije pa prikazujejo znane kraje in objekte. Ilustracije smo izdelali s pomočjo programa Canva, besedila pa oblikujemo sami.

Eden izmed primerov tematskih knjig je tudi rojstnodnevna knjižica, ki jo pripravimo za vsakega posameznega otroka ob njegovem rojstnem dnevu. Glavni junak zgodbe je slavljenec, ob njem pa nastopajo tudi njegov najboljši prijatelj ter ostali otroci iz skupine. Ker se skupina imenuje “Mavrica”, je v zgodbo vključena mavrična tematika, ki se simbolno prepleta z otrokovo posebnostjo in edinstvenostjo. Po zaključeni izdelavi in ob rojstnem dnevu otroku podarimo knjižico kot trajen spomin in spodbudo za branje doma.

Rezultati programa
Program je prinesel vrsto pozitivnih rezultatov:

  • Otroci z navdušenjem sprejemajo knjižice, saj jih prepoznajo kot nekaj posebnega in dragocenega.
  • Staršem  pošljemo kratko anketo, v kateri predstavijo svoje odzive in odzive otrok na knjižico. Starši poročajo, da večkrat posežejo po knjigah, saj otroci prepoznavajo sebe, svoje prijatelje in znane kraje v zgodbah.
  • Krepi se povezanost med otroki v skupini, saj v knjigah prepoznavajo sebe in svoje prijatelje.
  • Spodbujanje družinskega branja vpliva na razvoj besedišča, pripovedovalnih spretnosti in domišljije.
  • Otroci tematske knjižice pogosteje vzamejo v roke, saj jih zanimajo ilustracije in vsebine, ki so jim blizu.

Z inovativnim pristopom priprave tematskih knjig smo ustvarili program, ki spodbuja ljubezen do knjig, krepi vezi med otroki in družinami ter prispeva k otrokovemu celostnemu razvoju. Osebne knjige niso le spomin, temveč tudi ključ do vzpostavitve trajnih bralnih navad v družinah.

VARNO S SONCEM

Otroke in starše bomo skozi projekt obveščali o varnem bivanju na soncu. Dejavnosti bomo izvajali od maja do avgusta, v tem času bomo pozorni, da se v vročini ne bomo izpostavljali soncu. Poiskali bomo senco na terasah, gozdu, na igrišču bivali do desete ure. 

(koordinatorka Nuša Kališnik)

NAŠA ZELENA ZGODBA

Namen projekta:
Naša zelena zgodba je okoljevarstveni program, namenjen otrokom predšolske dobe. Z njim želimo otroke ozaveščati o pomembnosti varovanja narave in okolja, jih spodbujati k odgovornemu ravnanju ter jih usmerjati k razmišljanju o rešitvah za ohranjanje planeta. S projektom vplivamo tudi na odrasle, da bi sprejemali trajnostne odločitve v vsakdanjem življenju.

Cilji projekta:

  • Seznaniti otroke s problematiko onesnaževanja, podnebnih sprememb in ogroženosti narave.
  • Spodbujati pozitiven odnos do okolja ter zavestno skrb za naravo.
  • Razvijati otrokovo občutljivost na človekove posege v okolje.
  • Spodbujati otroke k iskanju rešitev za okoljske probleme.
  • Krepitev medsebojnih odnosov in sodelovalnega učenja.
  • Bogatiti besedni zaklad otrok prek raznovrstnih dejavnosti.
  • Spodbujati ustvarjalnost, kreativno izražanje in igro otrok.
  • S projektom vplivati tudi na starše in odrasle ter jih spodbuditi k odgovornemu ravnanju z naravnimi viri.
  • Vključevanje ciljev trajnostnega razvoja v program ter omogočanje otrokom, da svoje znanje uporabijo v praksi.

Način izvedbe: Projekt bomo izvajali v sodelovanju s skupino Oblački. Otrokom bomo zastavljali različne naloge, ki jih bodo spodbujale k ohranjanju narave, kot so ločevanje odpadkov, varčevanje z vodo in energijo, skrb za rastline in živali, ter ustvarjalne dejavnosti iz recikliranih materialov. Vsako nalogo bomo podkrepili s knjigo, saj je knjiga odličen vir informacij in pripomoček za poglobljeno razumevanje tematike.

Naloge bomo Oblačkom prinašali v njihovo igralnico v zelenem nahrbtniku. Prav tako nam ga bodo Oblački vrnili z njihovo nalogo.

Z različnimi aktivnostmi, kot so gibalne igre, poskusi v naravi in ustvarjalne delavnice bomo otroke spodbujali k razmišljanju, raziskovanju in aktivnemu sodelovanju pri skrbi za okolje.

Projekt bo potekal skozi celo leto.

(Koordinatorki: Andreja Žnidarič, Danica Fras)

IGRAJ SE Z MENOJ PRIJATELJ MOJ; DAN ODPRTIH VRAT

Projekt bo v teku drugo leto, saj se je lani izkazal za zelo pozitivnega. Namen projekta je povezovanje otrok in vzgojiteljic celotnega vrtca. Ob dnevu odprtih vrat se bodo družili otroci in vzgojiteljice celotnega vrtca. Otrokom bo na voljo prosta igra, gibanje, načrtovani kotički, v toplejšem delu leta bo druženje potekalo zunaj. Strmeli bomo tudi k temu, da skupno izvedemo čim več načrtovanih dejavnosti: Erasmus+ dnevi, dan za pesmico (ob ponedeljkih). Otrokom se bo omogočalo prosto prehajanje in druženje. Kot koordinatorica projekta strmim k temu, da druženja postanejo stalnica in se nadaljujejo tudi po končanem projektu. V projekt bodo vključene vse skupine vrtca. 

(koordinatorka Nuša Kališnik)  

SKOZI GIBANJE ZMOREM VSE

Projekt je nastal na ideji lanske prednostne naloge vrtca, ki postavlja gibalni razvoj v ospredje, in sicer s poudarkom na formativnem spremljanju. Gibalni razvoj je v ospredju predvsem v prvih letih življenja, obenem sta potrebi po gibanju in igri primarni otrokovi potrebi. V sklopu projekta bomo že skozi drugo celotno šolsko leto izpeljali različne gibalne aktivnosti glede na razvojne značilnosti in zmožnosti otrok po skupinah. Glavni cilj je ta, da se gibalne aktivnosti izvaja v čim večji meri in zmožnostih po skupinah ter na nivoju vrtca. Možnost sodelovanja pri načrtovanju aktivnosti bodo imeli tudi otroci glede na njihove želje in interese. 

(koordinatorka Janja Petek)