SVETOVALNA SLUŽBA VRTCA

Svetovalno delo v Vrtcu Podgorci izvaja svetovalna delavka                                                              Teja Vernik Trofenik, univ.dipl.ped. in prof.zgo.

Osnovna področja dejavnosti svetovalne službe v vrtcu, ki jih kot najbolj uporabna prinaša vsakdanja praksa, so:

• svetovalno delo z otroki,
  • svetovalno delo z vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev,
  • svetovalno delo s starši,
  • sodelovanje z vodstvom in
  • sodelovanje z zunanjimi ustanovami.

Svetovalna služba v vrtcu pomaga vsem možnim udeležencem v vrtcu (otrokom, vzgojiteljem,  vodstvu, staršem) in z njimi sodeluje na naslednjih področjih vsakdanjega življenja in dela v vrtcu oziroma šoli:

• učenja in poučevanja (oz. igre in poučevanja v vrtcu),
  • kulture, vzgoje, klime in reda (oz. kulture, vzgoje, klime in reda v vrtcu),
  • telesnega, osebnega (spoznavnega in čustvenega) in socialnega razvoja,
  • sprejema otrok v vrtec in njihovega prehoda v šolo
  • ter na področju socialno-ekonomskih stisk.

Ker je temeljni cilj svetovalne službe v vrtcu sodelovati pri vzpostavljanju in vzdrževanju pogojev za optimalni razvoj vsakega otroka v vrtcu, njeno delo temelji na:

• posebni skrbi pri sprejemu in uvajanju otroka v vrtec,
  • upoštevanju splošnih značilnosti razvoja in učenja otrok v predšolskem obdobju ter ugotavljanju in upoštevanju posebnosti telesnega, osebnega (spoznavnega in čustvenega) in socialnega razvoja otrok, ki so vključeni v vrtec,
  • ugotavljanju in upoštevanju značilnosti ožjega in širšega socialnega okolja, iz katerega prihajajo otroci, vključeni v vrtec,
  • upoštevanju splošnih značilnosti vrtca kot ustanove in posebnosti vrtca (velikost, programi, kadrovski in materialni pogoji),
  • ugotavljanju in upoštevanju značilnosti vsakdanjega življenja in dela oddelčne skupine (npr. »dnevnega režima«, interakcij odraslih z otroki, interakcij med otroki in podobnih pomembnih vidikov konkretnega uresničevanja ciljev predšolske vzgoje).

Svetovalno delavko lahko dobite na telefon 02/713-62-01 ali na                                                           e-naslov: tejavernik4@gmail.com