SONČKI

TEDEN KULTURNE DEDIŠČINE

V Tednu kulturne dediščine med 25. 9. 2021 in 9. 10. 2021 so otroci iz skupine »Sončki« spoznali češko ljudsko pravljico »Lonček kuhaj«. Ob nalepljenih slikah pravljice na steno so komentirali videno. Ker so se v mesecu septembru seznanjali s plodovi različnih dreves in grmov – sadjem in zelenjavo, smo projekt povezali na že znano vsebino. S prsti in prstnimi barvami so otroci tiskali iz papirja izrezana jabolka. Lonček ni skuhal, ampak nam je spekel jabolka. Otroci so jabolka zavili v folijo in jih pripravili za peko. Pečena jabolka so z užitkom pojedli. Prepevali smo ljudske pesmi, otroci pa so zraven igrali na orehove lupinice. Ogledali smo si bližnji sadovnjak.

V okviru projekta smo imeli tudi srečanje s starši. Otroci so spoznali kmečke običaje ter stari način pridobivanja nepogrešljivega izdelka v prehrani – bučnega olja. Skupaj s starši smo ličkali in luščili koruzo in odstranjevali bučna semena iz buč. Otroci so uživali v presipavanju in nalaganju koruze z lopatkami v kantice in posodice ter v vožnji v samokolnicah. Vsi skupaj smo se na koncu pogostili s praženimi bučnimi semeni in namazanim kruhom s skutnim namazom z bučnimi semeni.

Zapisala: Blanka Pavlović

Fotografije: Blanka Pavlović