PRAVICE STARŠEV IN OTROK

Temeljne naloge vrtcev so pomoč staršem pri celoviti skrbi za otroke, izboljšanje kvalitete življenja družin in otrok ter ustvarjanje pogojev za razvoj otrokovih telesnih in duševnih sposobnosti.

Vrtec skrbi za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic, ki so določene v mednarodnih dokumentih, ustavi in zakonih.

Javni vrtci zagotavljajo otrokom možnost za optimalen razvoj ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo. Optimalen razvoj vključuje tudi možnost poglobljenega razvoja na določenem področju. Ob tem upoštevamo razlike med otroki in pravico do izbire, ki jo omogoča organizacija življenja in dela v vrtcu. Javni vrtci so svetovnonazorsko nevtralni.

Starši imajo pravico do:

• vpogleda v programe za predšolske otroke (kurikuluma),
  • obveščenosti o življenju in delu otroka v vrtcu,
  • zaščite zasebnosti, s poudarkom na varstvu osebnih podatkov,
  • sodelovanja pri načrtovanju ter organiziranju življenja in dela v vrtcu in v skupini, kar jim mora vrtec formalno omogočiti.

Pri tem morajo starši upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca in njihovih zaposlenih.