Dnevni arhiv: 17. aprila, 2025

IZMENJAVA KNJIŽNEGA JUNAKA

V mesecu decembru smo se v skupini vključili v medvrtčevski projekt Izmenjava knjižnega junaka,  ki je nastal na podlagi projekta NAŠA MALA KNJIŽNICA in knjige Buba, avtorice Andreje Peklar. Projekt je zastavljen  celostno, saj je vključeval tako bralno-razumevalne dejavnosti, kot tudi ustvarjalno izražanje in razvoj socialnih veščin.

Potek dejavnosti

Knjigo Buba smo najprej skupaj prebrali in obravnavali. Otroci so skozi pogovor spoznavali glavno junakinjo, njena doživetja in čustva, ter se pri tem učili empatije in razumevanja drugačnosti. Ob tem so sodelovali tudi pri ustvarjanju nalog v spletnem ustvarjalniku, s čimer so poglobili razumevanje zgodbe.

S skupnimi močmi smo nato sešili svojo različico knjižnega junaka, ki smo jo poimenovali Buba Luba. Otroci so sodelovali pri iskanju idej, izbiri imena in izdelavi lutke, kar je spodbujalo timsko delo, kreativnost ter finomotorične spretnosti.

Bubo Lubo smo skrbno zapakirali v škatlo, ji priložili knjigo in jo poslali v vrtec Stročja vas. V kratkem času pa smo tudi mi prejeli paket, v katerem sta bila knjiga Zemlja je dobila vročino, sladke pozornosti, zvezek in knjižna junakinja Buba Lipa.

Buba Lipa je nekaj tednov gostovala pri naši skupini. Vsak otrok jo je za en dan odnesel domov skupaj z zvezkom in knjigo. Starši so pridno zapisovali doživetja, otroci pa so jih upodabljali skozi risbe. V vrtcu smo te zapise skupaj prebirali in otroci so pripovedovali o svojih izkušnjah, kar je bogatilo njihov besedni zaklad, pripovedovalne sposobnosti in spodbujalo poslušanje.

Buba Lipa je med bivanjem v naši skupini postala pomemben član – otroci so jo sprejeli kot 22. prijatelja. Spremljala nas je na travniku, v gozdu, pri igri in v različnih vsakodnevnih dejavnostih. Ob tem so otroci razvijali čut za odgovornost in skrb za skupno lastnino. Če se je Buba poškodovala, smo jo skupaj zakrpali – s tem pa krepili odnos do lastnega dela in vrednotili pomen skrbi za igrače in predmete.

V sredini aprila se je Buba Lipa poslovila. Skupaj smo jo zapakirali ter ji dodali zvezek, knjigo in darilo – kocke za prijatelje v Stročji vasi. Z veseljem zdaj pričakujemo povratni paket z našo Bubo Lubo in komaj čakamo, da izvemo, kaj je doživela.

Doseženi cilji projekta

Skozi projekt smo pri otrocih krepili naslednje razvojne cilje:

  • Razvoj bralne pismenosti: poslušanje, razumevanje in interpretacija zgodbe ter oblikovanje mnenja.
  • Razvoj govorno-jezikovnih zmožnosti: opisovanje doživetij, pripovedovanje, poslušanje drugih, širjenje besedišča.
  • Krepitev čustvene inteligence: spoznavanje in izražanje čustev, razvoj empatije do knjižnih in resničnih likov.
  • Razvijanje socialnih veščin: sodelovanje, izmenjava, dogovarjanje, skrb za skupno igračo, čut za odgovornost.
  • Spodbujanje ustvarjalnosti: likovno izražanje doživetij, ustvarjanje lutke, skupinsko ustvarjanje vsebin.
  • Spodbudno sodelovanje s starši: povezovanje vrtca in družin skozi skupne naloge, branje in ustvarjanje doma.
  • Spoznavanje trajnostnega ravnanja: preko knjige Zemlja je dobila vročino smo se pogovarjali o vplivu ljudi na okolje, spoznavali skrb za naravo.

Projekt Izmenjava knjižnega junaka je otrokom ponudil neprecenljivo izkušnjo. Skozi igro, branje, ustvarjanje in sodelovanje so se učili vrednot, ki jih bodo spremljale tudi v prihodnje: prijateljstvo, spoštovanje, skrb za druge in veselje ob skupnih trenutkih.

Zapis. Andreja Žnidarič

Fotografije: Andreja Žnidarič, Danica Fras