TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

 

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

 

V IGRALNICI MAČKA MURIJA

Projekt SLOVENSKI TRADICIONALNI ZAJTRK poteka v slovenskih vrtcih in šolah od leta 2011. Projekt je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije. Tradicionalni slovenski zajtrk poteka vsak tretji petek v mesecu novembru. Ta dan se otrokom v vzgojno izobraževalnih ustanovah postreže zajtrk s črnim kruhom, maslom, medom, mlekom in jabolkom. V igralnici Mačka Murija so  14. 11. in 15. 11. potekale dejavnosti, ki so podpirale osnovni namen projekta. Otroci so se preko različnih dejavnosti seznanili s pridelavo oziroma predelavo živil, ki so sestavni del jedilnika za tradicionalni slovenski zajtrk in osvojili glavni cilj in sicer vplivati na izboljšanje odnosa do hrane, njene pridelave, varovanja okolja in zdravja populacije. Otroci iz igralnice mačka Murija so sodelovali v pogovoru o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti za okolje in pomenu čebelarstva za kmetijsko pridelavo, gospodarske dejavnosti in širše okolje. Tekom celega leta otroke ozaveščamo o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom telesne dejavnosti za zdravje. Pri spodbujanju uživanja zajtrka ima ključno vlogo družina, zelo pomembno vlogo pa ima tudi vrtec, ki spodbuja redno uživanje zajtrka. Vrtčevsko okolje je namreč prostor, kjer otroci preživijo pomemben del dneva, večino dni v tednu, zato je prav, da jim omogočimo dostopnost do ustreznih informacij o zdravem prehranjevanju in jim omogočamo zdrave izbire. Z otroki smo se pogovarjali o vseh sestavinah slovenskega tradicionalnega zajtrka, o njihovi pridelavi in predelavi. Največ pozornosti smo izmed vseh sestavin slovenskega zajtrka tokrat namenili medu. Otroci so spoznali vsebino zgodbe ČEBELA ADELA (Antoon Krings). Sledil je pogovor o pridelavi in predelavi medu in njegovih zdravilnih učinkih. Preko dokumentarca so spoznali slovensko čebelo – Kranjsko sivko.  Otroci so spoznali panjske končnice in jih tudi naslikali ter si naredili čebelnjak. Iz barvnega papirja so izdelali čebelo in jo prilepili k čebelnjaku. Spoznali so pesem ČEBELAR (Slaki), zraven pripevali in na pesem tudi zaplesali v parih.  S  pomočjo grafomotorike  so čebelo popeljali do čebelnjaka. Čebelo so tudi pobarvali, jo razrezali v sestavljanko in jo kasneje sestavljali. Projekt slovenski tradicionalni zajtrk je samo ena izmed dejavnosti kjer otroke ozaveščamo o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom telesne dejavnosti za zdravje. Otroke skozi vso leto navajamo in ozaveščamo o lokalno pridelani prehrani, ker narava z nami sodeluje in nam pomaga tako, da nam v vsakem letnem času ponudi prav to, kar takrat naše telo najbolj potrebuje.

Zapisala: dipl. vzg. Andreja Žnidarič

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK smo v skupini »NAVIHANCI« obeležili v petek 15.11.

Nanj smo se pripravljali že prej s pogovorom o uživanju zdrave hrane. Otroci so spoznavali kaj je pomembno, da jemo in tudi od kod hrano dobimo. V petek smo nekoliko bolj slavnostno pogrnili mizice, prižgali svečke, ter se posladkali z domačimi dobrotami, kot so za ta dan namenjene. Ogledali smo si film o Kranjski sivki, ter zaplesali ob pesmi Čebelice.Skupaj  smo zapeli Čebelarja. Odpravili smo se do vaškega čebelarja, si ogledali čebelnjak, ter ugotovili, da so se čebele skrile v svoje panje, ter se pripravljajo na zimo.

Zapisala: vzg. Irena Kupčič

 V skupini »MEDVEDA JAKA« so otroci v tednu tradicionalnega slovenskega zajtrka ob vzgojiteljičinem prepevanju in igranju na sinteseizer poskušali s pripevanjem usvojiti pesem z naslovom »Čebelica« avtorice Olge Denac. Veliko smo se tudi pogovarjali o medu in njegovi pomembnosti vključevanja v prehrano.  Na dan tradicionalnega slovenskega zajtrka pa so se otroci še seznanili s pravljico »Čudežna skleda medu« avtorice Ž. V. Doria. V izdelavi so tudi medvedi iz papirja.

Zapisala: dipl.vzg. Blanka Pavlović

V skupini IGRALNICA GOSENICE TINKE so si otroci okviru dneva slovenske hrane in projekta tradicionalni slovenski zajtrk ogledali izbrane knjige in prisluhnili pripovedovanju vzgojiteljice. V knjigah smo iskali predvsem informacije o čebelah, njihovem življenju in čebelarstvu. Otroci so v dejavnosti uživali, spraševali ob sličicah in ponavljali besede za vzgojiteljico. Ker ta dan otroci v vrtcu uživajo predvsem lokalno pridelano hrano, smo si s tem namenom ogledali razstavo hrane v našem vrtcu. Nekaj živil, kot so kruh, mleko in jabolka, so otroci tudi poimenovali.

 Zapisala: dipl.vzg. Manuela Majhenič