PLAČILO OSKRBNINE

VELJAVNI CENIK

Starši plačujejo največ 77% cene, ki jo določi ustanovitelj.

Plačilo programov v vrtcih je opredeljeno v Pravilniku o plačilih staršev (Ur.l. RS št. 129/06, 79/08, 119/08, 102/09, 62/10-ZUPJS).

Za vrtec Podgorci je v veljavi cenik, sprejet na 21. redni seji Občinskega sveta Ormož, z dne 28. 6. 2021 in sicer:

od 1. 9. 2021 dalje:

• v oddelkih od 1. do 3. leta starosti je cena celodnevnega programa 516,96€
  • v oddelkih od 3. do 6. leta starosti je cena celodnevnega programa 394,45€
  • v kombiniranem oddelku od 1. do 6 leta starosti je cena celodnevnega

programa 422,36€.

Strošek živil na otroka znaša 1,65€ dnevno, oziroma 34,65€ mesečno.

Sklep o določitvi cen programov v oddelkih predšolske vzgoje v OŠ Velika Nedelja (št. 602-0006/2021)

Znižano plačilo vrtca

starši uveljavljajo na podlagi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Ur.l. RS št. 62/10, 40/11, 14/13, 99/13, 57/15, 90/15, 88/16, 61/17, 75/17, 77/18 in 47/19).

Znižano plačilo vrtca lahko uveljavljajo starši za otroke, ki so vključeni v javni vrtec, zasebni vrtec s koncesijo ter zasebni vrtec, ki se financira iz občinskega proračuna. Staršem pripada pravica do znižanega plačila vrtca od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge, podeli pa se do izpisa otroka iz vrtca ali do spremembe dejstev in okoliščin, ki vplivajo na priznanje pravice. Višina plačila vrtca se ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo in se določi v odstotku od cene programa za vrtec in na podlagi uvrstitve v dohodkovni razred.

Vloge za znižano plačilo vrtca se oddajajo na obrazcu “ vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev« na krajevno pristojnem centru za socialno delo – osebno, po pošti ali elektronsko. Vlog ni več potrebno podaljševati ker centri za socialno delo po uradni dolžnosti odločajo o nadaljnji upravičenosti do pravice. Starši pa morate v predpisanem roku pristojnemu CSD sporočiti vsako spremembo, ki bi vplivala na pravico do znižanega plačila (npr. sprememba bivališča, izguba zaposlitve, spremembe v številu družinskih članov, …).

Staršem, ki ne uveljavljajo znižanega plačila vrtca (in so zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji), vrtec izstavi račun v višini najvišjega dohodkovnega razreda po lestvici (77 %).

Starši, ki niso zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji, plačujejo polno ceno programa, v katerega je vključen otrok.

V skladu z 32. členom ZVrt-G in 10. členom ZUPJS:

• so od 1. 9. 2021 dalje starši, ki imajo v vrtec vključena hkrati dva otroka, plačila za mlajšega otroka oproščeni.
  • Starši so oproščeni plačila za vrtec za tretjega in vsakega nadaljnjega otroka iz iste družine, ne glede na to, ali so starejši sorojenci še v vrtcu (npr. tretji otrok je edini v vrtcu, starejša dva sta že v osnovni šoli).

Rejenci so v celoti oproščeni plačila vrtca, ceno programa, v katerega je vključen otrok, krije občina, v kateri ima rejenec stalno prebivališče. Prvo vlogo za oprostitev plačila vrtca za rejenca odda rejnik.

Center za socialno delo lahko v izjemnih primerih, kjer bi plačilo programa vrtca ogrozilo socialno varnost oseb ali iz drugih pomembnih razlogov, določi nižje plačilo za vrtec. Pri tem morajo biti posebej opredeljeni razlogi za neugoden socialni in materialni položaj osebe, na katere oseba ne more vplivati, jih pa je ob strokovni pomoči centra za socialno delo pripravljena začeti odpravljati, v dogovorjenem roku in na dogovorjen način.

Več informacij o pravicah iz javnih sredstev, in vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev najdete na spletnih straneh Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.