Dnevni arhiv: 1. septembra, 2022

Varno s soncem

V našem vrtcu smo se varnega obnašanja na soncu pričeli učiti konec meseca maja. Vzgojiteljice smo z gradivom iz spletne strani NIJZ  opremile oglasne deske, ter s tem o projektu obvestile starše. Prosile smo tudi, da otroci nosijo s seboj klobučke ali kape. Preko sistema Lopolis smo staršem posredovale dostop do ankete, ter jih spodbudile k sodelovanju.

POGOVORI IN  PLAKATI

Z otroki smo delale v svojih skupinah.  Vsi smo se o varnem bivanju na soncu veliko pogovarjali. Pri  pogovorih smo  sedli  v krog in ugotavljali o tem kako se lahko zaščitimo pred soncem. Ugotovitve smo zapisovali na plakat, otroci pa so plakat dopolnili z narisanimi slikami. Ob plakatih smo se pogovarjali še celo poletje, tako, da so otroci zaščito pred soncem res ozavestili, ter se na soncu tudi dejansko zaščitili.

IGRA V GOZDU

V vročih dneh, ko je sonce za igro na igrišču preveč pripekalo smo si zavetje našli v senci in hladu bližnjega gozda. Igrali smo se z naravnimi materiali in preizkušali igrala v naši gozdni igralnici. Seveda smo poskrbeli tudi za osvežitev, ter pogovor o tem zakaj se ne igramo na igrišču.

IGRE Z VODO V SENCI NA TERSAH

V  vročih počitniških dneh  smo se na terasi vrtca igrali z vodo.  V senci terase smo malčke pustili le v pleničkah, da so lahko brezskrbno prelivali, potapljali različne predmete, škropili.

Čez počitnice so se kopali  tudi  v majhnih bazenih, kjer smo vodo seveda vsakodnevno zamenjali. Starše smo prosili, da otrokom  prinesejo kopalke, oz. kopalne plenice, tako, smo s skupnimi močmi v vrtcu pričarali prave počitniške dni.

ZGODBE, SLIKANICE, PRAVLJICE

Vzgojiteljice smo za ozaveščanje otrok o vplivu sonca na ljudi uporabile kar nekaj pisanih gradiv za otroke. Otroci iz skupine Mehurčki so spoznali pravljico o Kenguruju Uruju. Otroci iz skupine Oblački so prebrali pravljico Lan in Luna – novi prijatelj, ter Krava Liza na dopustu. Pravljici so med seboj primerjali in ugotavljali kaj imajo osebe iz obeh pravljic skupnega in kaj ne. Poudarek so dali na pripomočke, ki so si jih vzeli književni liki s seboj na plažo – vodo, hrano, sončna očala, senčnik, ter šotor za na plažo, ter igrače, ter rokavčke. Otroci so izmed teh predmetov našteli tiste, ki nas zaščitijo pred soncem, jih izrezali iz revij ter nalepili na plakat.

Najstarejši otroci iz skupine Mavrica so preko  različnih gradiv (plakatov, zloženk UV SEVANJE,  KAKO SE LAHKO ZAŠČITIM, KAKO POSKRBIM ZA SVOJE ZDRAVJE, VARNO S SONCEM…) spoznavali koristi in nevarnosti prekomernega izpostavljanja soncu.

Vsi smo spoznali zgodbo Mali Muc in UV žarki.

AV SREDSTVA

Ogledali smo si različne kratke risanke in filme na temo varno s soncem – Bobi in Pika, Lepši svet,  Gosenica Tinka na morju, ter se razmigali ob kratkem videu Ali je sonce lahko moj prijatelj.

PESMICE

Naučili smo se pesmico J. Bitenca – Sonce se smeje. Ob pesmici smo dali poudarek tudi na to, da  živa bitja brez sončne svetlobe ne bi mogle preživeti.

GIBANJE

Otroci iz skupine Mavrica so pri dali poudarek sončku tudi pri  gibanju – naučili so se jogijske asane Pozdrav soncu, ter jih  vestno  izvajali, ter se na tak način tudi razgibali in sprostili.

USTVARJANJE

Otroci iz skupine Oblački ustvarjali na temo pravljic, ki so jih prali.  Na  likovni list A3 so pobarvali z modro tempero in naslednji dan premazali še z lepilom. Na lepilo so posuli pesek, ko se je pesek posušil smo na pesek nalepili še kamenčke, ki so jih otroci predhodno nabrali na sprehodu. Na sliko so nalepili še ostale dodatke, ki so jih opazili v zgoraj navedeni pravljici.

V vrtcu smo v vročih poletnih dneh sami naredili osvežilno limonado, ter jo z veseljem popili. Bila je najboljša. Limonado pa smo tudi naslikali, jo okrasili s kolobarji posušene limone, ter papirnato slamico in si naredili poučno razstavo.

Pri najmlajših smo si izdelali svojega prijatelja Maksija. Na velik format smo brisali  otroka in ga izrezali. Nalepili smo ga na tla in pobarvali z voščenkami. Poimenovali smo ga Maksi. Nalepili smo ga na steno in nad njim naredili sončno nebo. Kasneje smo mu izdelali še senčnik. Vsako jutro so otroci z veseljem pozdravili Maksa, v jutranjih krogih pa smo se pogovarjali o tem, da ga ne sme opeči sonce, mu peli pesmi o poletju in soncu, ter morju, se pogovarjali o tem, da se moramo tudi mi umakniti v senco, se namazati s zaščitno kremo in obleči poletna oblačila, ter seveda glavo zaščititi s kapo ali klobukom. Kapo je dobil tudi naš Maksi.  Otroci so Maksija imeli za svojega prijateljčka.

ZAPISALA: KOORDINATORICA MANUELA LEBEN BEZJAK